Vypuknutie novej chrípky vírusu A/H1N1 ( "prasacia chrípka")
Európska lieková agentúra ( EMEA ) je v intenzívnej spolupráci s Európskou komisiou a Svetovou zdravotníckou organizáciou ( WHO ) za účelom získania najaktuálnejších informácií o vývoji „prasacej" chrípky v Európe.
Štátny ústav pre kontrolu liečiv ( ŠÚKL ) v Bratislave získava aktuálne informácie aj prostredníctvom EMEA.
ŠÚKL v situáciách, ako je táto, sa riadi pandemickým plánom, ktorý nájdete tu.
Aktuálne informácie ohľadom nového vírusu chrípky
V apríli 2009 bol v Mexiku zistený nový vírus chrípky A/H1N1. Spojené štáty, niektoré štáty Európskej únie ( EÚ ) a ďalšie krajiny ohlásili prípady infekcie u ľudí. Nový vírus chrípky obsahuje novú a unikátnu kombináciu genetického materiálu, ktorý sa nachádza v doteraz známych H1N1 vírusoch chrípky a postihuje ľudí, prasatá a vtáky.
Stupne varovania Svetovej zdravotníckej organizácie ( WHO )
Hoci pandémia chrípky zatiaľ nebola vyhlásená, Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dňa 29. apríla 2009 zvýšila pandemické varovanie zo stupňa 4 na stupeň 5 ako odpoveď na prepuknutie novej chrípky. Existuje 6 stupňov varovania, pričom 6. stupeň predstavuje pandemickú situáciu.
Stupne varovania pandémie podľa WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie) vrátane charakteristiky jednotlivých fáz nájdete tu.
Možnosti prevencie a liečby u ľudí
V súčasnosti nie sú k dispozícii žiadne účinné vakcíny pre preventívne použitie proti novému vírusu chrípky u ľudí. Na pôde EMEA sa v týchto dňoch uskutočňuje stretnutie s výrobcami vakcín a odborníkmi v oblasti vakcinácie z krajín EÚ. Účelom tohto stretnutia je zabezpečiť urýchlene dostupnosť účinnej vakcíny pre nový typ vírusu pre použitie u ľudí v krajinách EÚ po tom, ako budú známe všetky potrebné informácie o zdroji a presnej príčine ochorenia.
Antivirotiká
Medzi antivirotikami, ktoré sú registrované v krajinách EÚ pre použitie proti chrípke, inhibítory neuraminidázy Tamiflu (oseltamivir) a Relenza (zanamivir) preukázali účinnosť proti novému typu vírusu.
Tamiflu je centrálne schválený liek (tj. schválený na použitie vo všetkých krajinách Európskej únie vrátane Slovenskej republiky) na liečbu a prevenciu chrípky. Podrobné informácie o lieku nájdete tu.
Relenza (zanamivir) je registrovaný liek v Slovenskej republike na liečbu a prevenciu chrípky a podrobné informácie o lieku nájdete tu.
M2 inhibítory amantadín a rimantadine sa zdajú byť neúčinné proti novému typu vírusu.
V Bratislave, dňa 30.04.2009
Zodpovednosť za oznam: Referát pre styk s verejnosťou, ŠÚKL, Bratislava