Dňa 26.02.2010 o 9,00 hod. v aule Farmaceutickej fakulty UK, v Bratislave, sa uskutočnilo stretnutie odborníkov v rámci PHIS (Pharmaceutical Health Information System) projektu. Hlavným cieľom projektu je poznanie a výmena skúseností pri procesoch obstarávania a financovania liekov v nemocniciach v krajinách EÚ.
Pharmaceutical Health Information System - (PHIS) - Systém Informácií o Liekoch
Projekt Európskej únie (EÚ), ktorý sa realizuje od roku 2008, je zameraný hlavne na poznanie a výmenu skúseností pri procesoch obstarávania a financovania liekov v nemocniciach v krajinách EÚ, vrátane Slovenskej republiky (SR).
Nadväzuje na projekt PPRI (Pharmaceutical Pricing and Reimbursement Information) - Informácie o cenotvorbe a kategorizácii liekov v EÚ, ktorý prebiehal v rokoch 2006 až 2008, a bol zameraný na oboznámenie sa s procesmi tvorby cien liekov a spôsoby kategorizácie v krajinách EÚ. Konkrétnym výsledkom pre SR je výmena aktuálnych informácií o cenách liekov medzi krajinami EÚ a zodpovednými pracovníkmi v oblasti kategorizácie liekov. Na Slovensku sa využívajú tieto poznatky na porovnávanie cien pri kategorizácii liekov.
Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sa so súhlasom MZ SR a v spolupráci s odbornými pracovníkmi MZ SR, na oboch projektov aktívne zúčastňuje.
Projekt PHIS, na ktorom aktívne spolupracujú slovenskí odborníci, je zameraný na nemocničnú starostlivosť. Hlavným cieľom je prieskum systému liekovej politiky v nemocniciach. Praktickým výsledkom je poznanie spôsobov obstarávania liekov a cenotvorby liekov v nemocniciach. Tieto poznatky sú základom pre účinnú výmenu informácií o efektívnosti obstarávania liekov a financovania liekov v nemocniciach v krajinách EÚ. Okrem poznatkov o procesoch v nemocniciach sa projekt venuje vybraným liekom a spôsobu ich obstarávania a cenám týchto liekov pre nemocnice.
Dňa 26.02.2010 o 9,00 hod. v aule Farmaceutickej fakulty UK, v Bratislave, sa uskutočnilo stretnutie odborníkov v rámci PHIS projektu. Na stretnutí boli prezentované výsledky prieskumu systémov liekovej politiky v nemocniciach. Odborníci diskutovali o spôsoboch a organizovaní nákupu liekov. Odzneli informácie o kritériách pri výbere liekov používaných v nemocniciach, ako aj o spôsobe cenotvorby liekov pre nemocnice.
Na seminári sa zúčastnilo približne 120 účastníkov - odborníkov a manažérov pracujúcich v nemocniciach, zdravotných poisťovniach a expertov liekovej politiky z krajín EÚ. Nechýbali ani zástupcovia Európskej komisie, WHO, OECD, Európskej asociácie nemocničných lekárnikov a Európskej federácie nemocníc.
Garantom projektu je Európska komisia , MZ SR a Inštitútu zdravia v Rakúsku(Gesundheit Österreich GmbH / http://phis.goeg.at/ ).
Bratislava, 01.03.2010
PharmDr. Ján Mazag
Ing. Barbara Bilančíková
Štátny ústav pre kontrolu liečiv
Bratislava, Slovenská republika