Zdroj: Plus jeden deň; 224/2014; 30/09/2014; s.: 14,15; VIERA MAŠLEJOVÁ
Skrytá hrozba či zázračný elixír ? - Odborníci varujú : neberte ich každý deň a dlhodobo
Pichne vás v chrbte? Bolí vás hlava? Niečo na vás "lezie"? Siahnete po obľúbenej ružovej tabletke. Medikamenty s obsahom ibuprofénu sú na prvom mieste v predaji voľnopredajných liekov na Slovensku. Len jedného z nich sa vlani na Slovensku predalo neuveriteľných 1,8 milióna škatuliek. Preto sme sa mu pozreli aj na "zúbok", aké sú jeho žiaduce i nežiaduce účinky a koľko ich zaznamenali u nás.
Vlani obyvatelia Slovenska zhltli vyše 1,8 milióna škatuliek lieku s obsahom ibuprofénu v 24-tabletkovom balení určenom pre dospelých ľudí a deti nad 12 rokov. Prípravkov s obsahom tejto látky je, samozrejme, viac. Čo na takúto enormnú spotrebu hovoria farmakológovia? "Aj celosvetovo sú lieky s obsahom ibuprofénu na prvom mieste. Teda, nevymykáme sa svetovému trendu," vraví Milan Kriška z Ústavu farmakológie a klinickej farmakológie v Bratislave. "Musím však dodať, že tieto lieky zároveň zápasia o smutnejšie prvenstvo. Veď majú nežiaduce účinky na srdce. Užívanie ibuprofénu bez dohľadu lekára je teda závažná téma."
Možné vedľajšie účinky v podobe zvyšovania krvného tlaku potvrdil aj Gabriel Kamenský, kardiológ z Bratislavy. "Preto je dôležité nebrať tieto lieky každý deň, a nebrať ich dlhodobo," dodáva odborník.
Doktorka Eva Salamonová, z algeziologickej ambulancie v Bratislave, čo je špecializovaná ambulancia na liečbu chronickej bolesti, upozorňuje na ďalšie vedľajšie účinky: "Ibuprofén môže spôsobiť problémy v oblasti tráviaceho traktu. Dokonca zapríčiniť až úmrtie v dôsledku vykrvácania pri žalúdočnom vrede. Tento liek nie je vhodný pre pacientov, čo berú antidepresíva." Ako dodáva, ibuprofén je tiež rizikový pre pacientov s ochorením obličiek, pečene a pre pacientov užívajúcich lieky na riedenie krvi.
Na Slovensku sa však nevyskytlo úmrtie ani iné dramatické účinky spojené s užívaním prípravkov na báze ibuprofénu. "Za posledné tri roky nám bolo zaslaných 30 hlásení o podozreniach na nežiaducu reakciu," vraví Valéria Pernišová, hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. "Najč a s t e j šie išlo o poruchy tráviaceho systému a kožné reakcie." Ibuprofén patrí do veľkej skupiny protizápalových liekov. "Dlhodobé užívanie ktoréhokoľvek lieku z tejto skupiny môže mierne zvyšovať riziko srdcového infarktu alebo mozgovej príhody. My však v databáze hlásení nežiaducich účinkov nemáme za posledné tri roky evidované žiadne hlásenie srdcového infarktu alebo mozgovej príhody. A to ani od lekárov, ani od samotných pacientov," povedala Pernišová.
A čo na to hovorí jeden z farmaceutických výrobcov? "Nežiaduce účinky, ktoré uvádzajú lekári, sú spoločné pre celú skupinu liečivých prípravkov, kam patrí účinná látka ibuprofén. Teda nesteroidné antireumatiká," vraví Beáta Kujanová, hovorkyňa farmaceut ickej firmy. Podľa nej závažné nežiaduce účinky sú však viac pravdepodobné pri vysokých dávkach a dlhodobej liečbe. "Preto pri voľnopredajných liekoch s obsahom ibuprofénu je odporúčaná dávka najviac 400 mg a maximálna denná dávka 1 200 mg. Čas užívania bez odporúčania lekára by nemal presiahnuť 7 dní," upozorňuje Kujanová. Dôležité je venovať pozornosť informáciám v príbalovom letáku. Pri dodržaní týchto odporúčaní sa zníži pravdepodobnosť vzniku závažných nežiaducich účinkov.
Možné vedľajšie účinky ibuprofénu:
- Vyšší krvný tlak
- Nežiaduce účinky na srdce
- Krvácanie z gastrointestinálneho traktu
Rady pre pacientov:
- Prečítajte si riadne príbalový leták.
- Poraďte sa lekárom či lekárnikom.
- Odporúčaná dávka ibuprofénu je najviac 400 mg a maximálna 1 200 mg denne. Neprekročte ju.
43,2 milióna piluliek tohto lieku nakúpili Slováci pri balení 24 tabletiek v škatuľke.
1,8 milióna škatuliek jedného z prípravkov obsahujúcich ibuprofén sa predalo na Slovensku.
30 podozrení na nežiaducu reakciu bolo hlásených za posledné tri roky.
4,5 milióna eur minuli obyvatelia SR pri priemernej orientačnej cene 2,50 eura za škatuľku lieku.
Polovica sú chronici
Chronickou bolesťou u nás trpí asi 46 percent ľudí. Mnohí sa liečia voľnopredajnými preparátmi. Nemajú čas ísť k lekárovi alebo majú strach z lekárskeho vyšetrenia. Prípadne, ak už aj boli u lekára, nechcú ďalej počúvať jeho rady. Práve pri liečbe prípravkami bez predpisu sa zvyšuje riziko poškodenia zdravia. Je to tým, že si nezvolia správny liek, prekračujú dávku a mylne si myslia, že voľnopredajné lieky nemajú žiadne vedľajšie účinky.
Koža na 1. mieste
Najčastejším vedľajším účinkom pri celej skupine nesteroidných antireumatík je postihnutie kože. Konkrétne žihľavka. Na tento orgán pripadalo až 70 percent zo všetkých hlásení. Odborníci to však vysvetľujú tým, že na koži sú vedľajšie účinky hneď a nesporne viditeľné. Podľa farmakológov hlásenia o vedľajších účinkoch na ostatné časti ľudského tela neodrážajú skutočnosť. Pretože diagnostika je náročnejšia. Lekári z praxe málo komunikujú o nežiaducich účinkoch s odborníkmi z oblasti farmácie, ktorí sa zaoberajú vedľajšími účinkami liekov.
6-krát do srdca
Posledná štúdia o vedľajších účinkoch liekov na bolesť mapuje roky 1998 až 2002. Boli do nej zaradené aj lieky na predpis i bez predpisu. Dovedna 11 účinných látok. Štúdia zistila, že 9 hlásení sa týkalo nežiaducich účinkov na srdcovo-cievny systém. Z toho väčšina, až 6 hlásení, pripadala práve na ibuprofén. Ibuprofén sa v súčasnosti nachádza v 480 konkrétnych liekoch. (vm)