Zdroj: Pravda; 18/09/2012; s.: 8; Alžbeta Lozovská
Nespotrebované lieky, ktoré ľudia už nevyužijú, sa budú čoskoro kopiť v lekárňach. Štátny ústav pre kontrolu liečiv, ktorý ich zber a likvidáciu platil vždy na jar a na jeseň, pozastavil jesenný zber. Dôvodom je, že nemá peniaze a situácia sa nezlepší ani na budúci rok. Zabezpečiť túto službu mu pritom prikazuje zákon.
Zatiaľ nie je jasné, kedy sa zber obnoví. Lekárne dovtedy musia skladovať nespotrebované lieky samy. Podľa prezidenta Slovenskej lekárnickej komory Tibora Czuľbu "v prípade zlyhania systému je v lekárni dostatočný priestor na dočasné krátkodobé skladovanie".
Objem tohto odpadu závisí od lokality, v ktorej sa lekáreň nachádza, priemerne je to 50 kilogramov na lekáreň. Za jeden rok sa celkom na Slovensku vyzbiera okolo 90 až 100 ton. Rozpočet na roky 2012 až 2014 podľa ústavu pokrýva len 47 percent nákladov na zber a likvidáciu nespotrebovaných liekov. Štátny ústav sa preto obrátil na ministerstvo zdravotníctva a žiadal viac peňazí. Ministerstvo ho odmietlo s tým, že "priestor na navýšenie rozpočtu nevidí". Podľa Valérie Pernišovej z referátu pre styk s verejnosťou ústav bol preto "nútený pristúpiť k dočasnému pozastaveniu zberu".
Patovú situáciu v zbere liekov mal riešiť nový zákon o odpadoch, ktorý pripravilo ministerstvo životného prostredia. Zákon zapájal do financovania zberu a likvidácie aj výrobcov liekov. Podľa hovorcu zeleného rezortu Maroša Stana časť rozšírenej zodpovednosti výrobcov liekov sa nakoniec do návrhu novely zákona nedostala.
Štefan Mesároš, výkonný riaditeľ Slovenskej asociácie farmaceutických spoločností, ktorá združuje výrobcov liekov, si myslí, že rozšírenie zodpovednosti farmafiriem za nespotrebované lieky by ich zber nezefektívnilo. Vysvetlil, že producenti liekov sú na Slovensku zastúpení len ako obchodnomarketingové pobočky nadnárodných firiem a "nemajú zázemie na takéto aktivity". Podľa neho sú lieky navyše špecifickým odpadom a z hľadiska bezpečnosti sa musia zbierať a likvidovať centrálne. Preto by podľa neho táto služba mala zostať aj naďalej v štátnych rukách.