Zdroj: Plus jeden deň; 05/2015; 08/01/2015; s.: 15; VIERA MAŠLEJOVÁ
Šanca pre ľudí, ktorí sa márne snažia zbaviť nadbytočných kíl. Európska lieková agentúra dala zelenú novému lieku proti obezite, ktorý by mohli naši lekári už čoskoro predpisovať. Nebude však pre každého.
Pilulku na chudnutie vynašli v Amerike a k nám by mala prísť do niekoľkých mesiacov. Dostanete sa k nej však len na základe receptu od lekára. Obsahuje dve účinné látky, naltrexon a bupropión. Prvá sa používa na liečbu alkoholovej závislosti, druhá na liečbu depresie. Ako budú fungovať u obéznych ľudí? "Nový liek ovplyvňuje chuť do jedla, znižuje ju," vysvetlil predseda Slovenskej obezitologickej spoločnosti Ivan Majerčák. Čím je tento liek iný oproti súčasným tabletkám, ktoré už sú na našom trhu? Hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Diana Madarászová uviedla: "Pôsobí centrálne na určité štruktúry v mozgu, výsledkom čoho je tlmenie pocitu hladu a nižší príjem potravy. Iné lieky na liečbu obezity, na rozdiel od tejto novinky, pôsobia lokálne v tráviacom trakte, kde znižujú vstrebávanie potravín." Tabletky sa budú môcť užívať najviac tri až štyri mesiace. Lekár ich predpíše iba tým dospelým, ktorí majú BMI nad 27 a súčasne aspoň dve pridružené ochorenia vyplývajúce z obezity, napríklad vysoký tlak, cukrovku, zvýšený cholesterol. U pacientov s BMI nad 30 už podmienka ďalších pridružených ochorení nie je. "Myslím si však, že neexistuje tabletka, ktorá schudne za vás. Lieky samy osebe obezitu nevyliečia, môžu fungovať ako súčasť komplexnej liečby pri obezite. Sú akousi barličkou, o ktorú sa môže obézny pacient oprieť pri liečbe," mieni obezitológ. Plusom novej tabletky je podľa neho to, že ľudia prestanú veriť bludom – rôznym náplastiam či vakom na chudnutie, alebo enzýmovým spaľovačom. "Nič z toho obezitu totiž nikdy nevyliečilo," tvrdí. Na chudnutie si dnes mnohí kupujeme rôzne výživové doplnky, ktoré sú voľne v predaji. Tie však podľa doktora Majerčáka väčšinou nemajú klinické štúdie, zatiaľ čo lieky na predpis podliehajú prísnejšej regulácii.
Koľko sa dá zhodiť
Klinické štúdie ukázali, že nový liek pomohol obéznym ľuďom zhodiť 5 až 10 percent ich pôvodnej hmotnosti. Tí, ktorí si k lieku pridali zdravú stravu a pohyb, schudli v priemere 9 percent. Stokiloví pacienti sa tak dostali na 91 kilogramov, pričom si dokázali tento úbytok udržať dlhšie ako rok.
Aké máte BMI? Vyrátajte si ho s nami
- BMI do 25: normálna hmotnosť
- BMI od 25 do 30: nadmerná hmotnosť
- BMI od 30 do 35: I. stupeň obezity
- BMI od 35 do 40: II. stupeň obezity
- BMI nad 40: III. stupeň obezity
- BMI nad 50: super obezita
Výpočet BMI: hmotnosť v kg vydeľte výškou v m˛ Príklad pri výške 1,65 m a hmotnosti 65 kg: 1,65 x 1,65 = 2,72 65 : 2,72 = 23,89. Vaše BMI je 23,89
Predpísali by ste tabletky pacientom s nadváhou?
Pýtali sme sa lekárov:
Nový liek na liečbu obezity má aj vedľajšie účinky, zvyšuje tlak krvi a tep srdca. Čo na to vravia odborní lekári? Predpísali by svojim obéznym pacientom tieto tabletky?
- Anna Hájovská, diabetologická a interná ambulancia:
"Takáto tabletka sa hodí pre mladých obéznych ľudí. Tí ešte nemajú problémy s vysokým tlakom ani so srdcom. Rôzne centrá na zníženie hmotnosti takúto liečbu zrejme využijú, no ja by som pri starších ľuďoch bola zdržanlivá. Takéto tabletky by som im vôbec neodporučila."
- Roman Žák, diabetológ:
"Ľudia s nadváhou majú väčšinou vysoký tlak a problémy so srdcom. Preto by bolo sporné užívať tabletky na chudnutie, ktoré zvyšujú krvný tlak a tepovú frekvenciu. Ak by lekár tento liek pacientovi predpísal, musel by ho potom prísne sledovať. Len čo by mu tlak vyskočil, liečba by sa musela ukončiť. Pre cukrovkárov s nadváhou máme okrem diéty na schudnutie k dispozícii rôzne typy operácií žalúdka."
- Martin Klein, odborník na chudnutie:
"Zobrať si tabletku a schudnúť bez úsilia, to sa páči každému. Nie som však za, pretože tabletkové chudnutie nemá dlhodobý efekt. Účinkuje iba krátkodobo, kým sa lieky užívajú. Ak chcete trvale schudnúť, musíte zmeniť stravu a celkovo svoj životný štýl. Dôležitá je aj psychika, aby ste sa stotožnili so zmenou stravy a so zdravým životným štýlom. Mojim klientom by som preto liek neodporúčal." (vm)
Kedy príde novinka k nám
DIANA MADARÁSZOVÁ, Štátny ústav pre kontrolu liečiv: "V súčasnosti čakáme na rozhodnutie Európskej komisie, ktorá musí vydať rozhodnutie o registrácii lieku.
Koľko za liek zaplatíme?
MARTINA ŠOLTÉSOVÁ, ministerstvo zdravotníctva: "O cene lieku je predčasné hovoriť. Môžeme však povedať, že vzhľadom na to, že ide o liek určený na zníženie telesnej hmotnosti, nebude zaradený do zoznamu kategorizovaných liekov." To znamená, že ho v plnej výške zaplatíme z vlastného vrecka. Zdravotná poisťovňa môže na liek prispievať len na základe výnimky, o ktorú musí pacient požiadať. Nie je však isté, či mu ju schváli.
Zdravotné a sociálne dôsledky obezity
- sťažené dýchanie
- problémy s kĺbmi
- srdcový infarkt
- vysoký cholesterol
- cukrovka 2. typu
- vysoký tlak krvi
- rakovina
- trombóza
- obmedzený pohyb
- kratší život
- menej pracovných príležitostí
- horší plat za prácu
- depresie
- nízka sebaúcta
- vyhýbanie sa spoločnosti
- spoločenská diskriminácia