Zdroj: Zdroj: Nový čas pre ženy Strana: 28 Autor: MICHALA JENDRUCHOVÁ
Prečo sa lieky farbia? Nejakú tú tabletku užil počas svojho života takmer každý. Iste budete súhlasiť s názorom, že keď vyzerá pekne, hltá sa ľahšie. Keby ste mali zjesť historicky prvú známu tabletku, asi by sa vám do toho veľmi nechcelo. Tú pripravili pre egyptského faraóna a mala hnedú farbu. Do nekvaseného chleba vtedy pridali liečivé látky a liek bol na svete. Za našich prababičiek a babičiek to však už bolo inak. Obvykle sa prehĺtal sypký prášok alebo tabletky, avšak výhradne bielej farby. A to dosť dlho, až do šesťdesiatych rokov minulého storočia.
Reklama aj pomoc pacientom
Dnes už si môžete vybrať. Chcete radšej ružovú, žltú, zelenú alebo oranžovú? Výrobcovia liekov stavili na lákavý vzhľad. Ide o reklamu, no určite nie iba o ňu. Zistilo sa, že farby podporujú účinky liekov. Na ich výrobu sa používa až 80-tisíc rôznych farebných odtieňov. Sivú tabletku by ste však našli asi ťažko. „Vedci sú presvedčení, že vhodná farba pre určitý liek je veľmi dôležitá. Z praktického hľadiska pomáha pacientovi odlíšiť jeden liek od druhého, najmä keď ich denne užíva viac,“ hovorí praktická lekárka MUDr. Gabriela Navrátilová.
Chcem svoju červenú!
O tom, akú veľkú rolu v liečbe zohráva práve farba liekov, hovorí kuriózna príhoda z ordinácie. Keď takmer osemdesiatročná pani Eva prišla k lekárovi po svoje červené tabletky, predpísal jej biele. Sklamanie tejto dámy bolo obrovské. Vôbec si nechcela dať vysvetliť, že účinky červených aj bielych sú úplne rovnaké. O týždeň sa pani Eva vrátila na kontrolu. Sťažovala sa, že tie biele tabletky jej vôbec nepomohli.
Dostanete chuť
Aj prípad pani Evy je jeden z dôvodov, prečo sa lieky farbia. Pri pohľade na niektoré z nich sa mnohým dokonca zbiehajú slinky. Farebné tabletky vyzerajú dobre, maskujú nepríjemnú chuť a zápach. „Farba lieku ovplyvňuje jeho predajnosť, ale aj účinnosť. Je totiž úzko spojená s určitou náladou alebo predstavou chuti a vône,“ vysvetľuje doktorka Navrátilová. „Popri výraznom zafarbení sa používa aj ovocná aróma, predovšetkým pri detských prípravkoch na zníženie teploty a antibiotických sirupoch.“
Otázky pre lekárničku Mgr. Věru Rappovú
Neraz sa stalo, že sa deti priotrávili liekmi podobnými lentilkám. Aj dospelí radšej užijú pekne oblú farebnú tabletku než škaredý, veľký neforemný liek, ktorý sa navyše ťažko prehĺta. „Vždy sa zákazníka pýtam, či chce biele alebo červené tabletky proti bolestiam a samozrejme, či nie je atopik alebo alergik. Pacienti najčastejšie volia červenú a jej odtiene. Je to pravdepodobne dané psychologickým účinkom tejto farby,“ hovorí Mgr. Rappová.
Akými látkami sa lieky vlastne farbia?
Výhradne tými, ktoré povolil Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Sú uvedené v zozname, ktorý vychádza z ustanovení Európskej únie a predpisov hlavného hygienika. Každý výrobca i dovozca musí na základe podrobného toxikologického hodnotenia preukázať zdravotnú neškodnosť.
Vraj sa v niektorých liekoch vyskytujú i tzv. éčka. Nie sú pre pacienta škodlivé?
Napríklad žlté syntetické farbivo E110 - oranžová žlť býva súčasťou niektorých liečivých sirupov. Jeho prítomnosť musí byť uvedená na obale lieku a v príbalovom letáku sa musí objaviť upozornenie pre pacienta: Neužívajte v prípade alergie na účinnú látku alebo ktorúkoľvek ďalšiu zložku tohto prípravku, najmä na farbivo E110. Pokiaľ si všimnete akékoľvek nežiaduce účinky, konzultujte to so svojím lekárom alebo lekárnikom. Vyhnete sa tak zbytočným zdravotným problémom.
Majú sa teda pacienti farebných liekov obávať?
Treba povedať, že nežiaduce účinky éčok a ďalších schválených farbív by sa mohli prejaviť iba pri zvýšenej konzumácii, a to predovšetkým u citlivých jedincov - detí, alergikov, atopikov. Každá pomocná látka sa môže v liečive či potravine vyskytovať len v rámci prijateľnej dennej dávky, ktorá by nemala ohrozovať zdravie pacientov.
Nie všetky farbivá sú umelé. Odkiaľ pochádzajú tie prírodné?
Z prírodných farbív sa používajú výťažky z rastlín, napríklad z papriky, kurkumy, alebo látky izolované, ako zelené farbivo chlorofyl a jeho chemické obmeny a mnoho ďalších, zdravotne neškodných rastlinných zložiek.
Vplyv farieb na našu psychiku
Ružová Vzbudzuje pozitívne reakcie, rýchlo uľavuje od bolesti.
Modrá Upokojuje, uvoľňuje.
Zelená Pomáha regenerovať.
Červená Povzbudzuje, dodáva vitalitu, potrebnú energiu.
Žltá Pôsobí pozitívne.
Oranžová Dodáva energiu nervovému systému, zahrieva, uľavuje od bolesti.