Zdroj: Plus jeden deň; 209/2016; 08/09/2016; s.: 14; mz
Prípad nelegálnej internetovej lekárne, ktorá ľuďom predávala omamné lieky, na čo len nedávno upozornil denník Plus JEDEN DEŇ, nie je zďaleka jediný. Na hraniciach Európskej únie každoročne zachytia asi 30 miliónov falošných liekov a nevedno, koľko sa prepašuje. Odborníci varujú, že neoverené lieky môžu aj zabiť. Poradíme vám, ako zistíte, či je váš liek bezpečný.
Modrá pilulka na potenciu, antibiotiká, viaceré lieky na liečbu nespavosti, depresie a úzkosti sú len malá hŕstka toho, čo sa dá v súčasnosti kúpiť cez internet. Ak si napríklad objednáte modrú tabletku cez internet, nemusíte sa dočkať supersexu, ale boja o váš život.
"Nebezpečné účinky falzifikátu potvrdzuje už niekoľko smrteľných prípadov v zahraničí," objasnila hovorkyňa colného úradu Miriam Miklóšová. Nielenže je internetový predaj liekov na predpis u nás zakázaný, ale navyše netušíte, čo v tabletke naozaj kúpite. Bohužiaľ, falšované lieky sa vo veľmi malom množstve dostanú aj do kamenných lekární. "Falošné lieky často vyrábajú ľudia bez príslušného vzdelania v pokútnych a nehygienických podmienkach. Nepodliehajú žiadnej kontrole. V tom "lepšom" prípade nemusia vôbec obsahovať účinnú látku, v horšom obsahujú látky, ktoré môžu byť škodlivé," hovorí Katarína Slezáková, výkonná riaditeľka Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu na Slovensku.
"Pri nákupe liekov z neoverených zdrojov hrozí dodanie ilegálnych alebo falšovaných liekov, ktoré môžu vážne ohroziť zdravie pacienta, prípadne spôsobiť až jeho smrť," varuje hovorkyňa Štátneho úradu pre kontrolu liečiv Diana Madarászová a dodáva: "Falšované lieky vo väčšine prípadov totiž neobsahujú to, čo deklaruje výrobca. Boli v nich napríklad identifikované aj jedy na potkany, cement, ťažké kovy či chemikálie pre domácnosť."
Odhaliť, že ide o falšovanú náhradu, vôbec nie je ľahké. "Falzifikáty sú na ne rozoznanie od originálov, keďže ich výrobcovia investujú naozaj veľa námahy a financií do výroby obalov," vysvetľuje Slezáková z asociácie farmaceutov. Európska komisia preto prichádza so smernicou v rámci EÚ. V praxi má priniesť, že každé jedno balenie liekov bude mať svoje identifikačné číslo a QR kód. "Malo by ísť o elektronický systém, ktorý bude overovať každé balenie lieku na predpis skôr, ako sa dostane k spotrebiteľovi," vysvetľuje Slezáková. Systém by mal byť účinný do roku 2019. mz, FOTO: Július Dubravay
Ako bezpečne nakupovať online
Prostredníctvom internetu sa môžu predávať len tie lieky alebo zdravotné pomôcky, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis. Lieky na recept určite cez web nekupujte. Radšej navštívte lekára.
Lekárne na internete, ktoré sú registrované a legálne, majú na svojich stránkach špeciálne logo. Po kliknutí naň si ich overíte tak, že vás prepnú na zoznam registrovaných lekární Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.
Zoznam všetkých legálnych internetových lekární nájdete na stránke www.sukl.sk. Choďte do sekcie Inšpekcia, kliknite na Lekárenstvo a v tejto sekcii nájdete zoznam lekární v kolónke Internetový výdaj liekov a zdravotníckych pomôcok.
Neobjednávajte cez internet niečo, čo nepoznáte a podozrivo lacný tovar. Dávajte si pozor najmä na zásielky z Číny, Indie a ďalších tretích krajín, kde si neviete overiť originalitu.
Na tieto ochorenia sa falšuje najviac liekov
na erektilnú dysfunkciu
na srdcovo-cievne ochorenia
na liečbu depresie, úzkosti a napätia
lieky na nespavosť
antibiotiká
anabolické steroidy
prípravky na zoštíhlenie
lieky proti bolesti
lieky na odvodnenie
rastové hormóny