Zdroj: SME; 03/04/2013; s.: 4; Redakcia
Odborník tvrdí, že liek môže pomôcť len v kombinácii s psychoterapeutickou liečbou.
Liečba závislosti od alkoholu si už nutne nebude vyžadovať, aby alkoholik náhle úplne prestal piť. Na Slovensku bude zrejme od nového roka dostupný liek, ktorý podľa výrobcu výrazne znižuje nutkanie na pitie alkoholu. Odborník na závislosti však považuje hodnotenie účinkov lieku za predčasné. Podobný liek, ktorý však funguje na inom princípe, už u nás závislých od alkoholu úspešne pomáha liečiť.
Výrazné zníženie pitia
"Liek je indikovaný na zníženie konzumácie alkoholu u dospelých pacientov s diagnostikovanou závislosťou od alkoholu, ktorí majú jeho vysoko rizikovú konzumáciu, sú bez fyzických abstinenčných príznakov a nevyžadujú okamžitú detoxikáciu," píše v prezentácii lieku s účinnou látkou nalmefén Vladimír Marko, šéf slovenskej pobočky jeho výrobcu. Liek podľa neho pôsobí na mozgový motivačný systém, ktorý je u alkoholika poškodený. "Znižuje posilňujúce účinky alkoholu, čím znižuje nutkanie na pitie." Výrobca tvrdí, že v jeho klinických štúdiách preukázali u pacientov liečených nalmefénom zníženie konzumácie alkoholu počas prvého mesiaca o 40 a po šiestich mesiacoch asi o 60 percent. Liek v Európskej únii podľa Valérie Pernišovej, hovorkyne Štátneho ústavu na kontrolu liečiv, zaregistrovali 25. februára 2013. Pri tomto type registrácie už ústav nevydáva nijaké ďalšie povolenie pre Slovensko, vysvetlila. Aby liek mohli preplácať poisťovne, musí prejsť kategorizáciou, ktorú robí ministerstvo zdravotníctva. Na rokovanie kategorizačnej komisie by sa liek podľa Adama Hlôšku, šéfa sekcie farmácie a liekovej politiky ministerstva, mohol dostať v septembri. "Ak budú splnené všetky legislatívne podmienky na zaradenie lieku do zoznamu liekov čiastočne alebo plne hradených z verejného zdravotného poistenia, liek bude zaradený do spomínaného zoznamu a bude dostupný začiatkom roka 2014."
Odborník: Uvidíme
"Z odborného hľadiska ešte nie je celkom zrejmé, ako bude liek použiteľný," reaguje na výrobcom propagované účinky nového lieku Boris Bodnár, šéf Centra pre liečbu drogových závislostí v Košiciach. Odborná mienka naň "ešte nie je definitívne sformulovaná". Liek však podľa neho môže v kombinácii s psychoterapeutickou liečbou pomôcť človeku zo závislosti. Podobný názor má aj Ivan Dóci, hlavný odborník ministerstva pre psychiatriu, ktorý predpokladá, že bude účinný najmä v počiatočných štádiách závislosti od alkoholu. Pri liečbe sa bude vyžadovať, aby pacienta posúdil psychiater. Pacientovi poradí aj s dávkovaním. Výrobca liek odporúča vziať hodinu až dve pred zvýšeným rizikom pitia. Ľudia závislí od alkoholu sa u nás liečia aj liekom s účinnou látkou akamprosát. Množstvo vypitého alkoholu znižuje podľa portálu záchytka.sk tým, že ovplyvní funkciu glutamátu v mozgu, ktorá súvisí s odvykacími príznakmi. "Účinok lieku môžem potvrdiť, znižuje nutkanie na konzum alkoholu," hodnotí Bodnár. Na Slovensku je podľa neho závislých od alkoholu asi 250-tisíc ľudí. Až 92 percent závislých sa nelieči.