Zdroj: Pravda; 297/2014; 30/12/2014; s.: 4; Zlatica Beňová
Doteraz ľudia s nadváhou na chudnutie používali doplnky výživy, ktoré si sami kupovali. O pár mesiacov sa na trhu objaví nový liek, ktorý im predpíše lekár. Európska lieková agentúra odsúhlasila jeho distribúciu. Súhlas musí ešte formálne potvrdiť Európska komisia. Potom sa bude môcť tabletka dostať na trh vo všetkých členských štátoch, a teda aj na Slovensku. V minulosti boli k dispozícii tri tabletky na chudnutie. Všetky stiahli kvôli nežiaducim účinkom.
V lekárňach je množstvo rôznych tabliet, ktoré sľubujú stratu hmotnosti. Ide o výživové doplnky, ktoré pôsobia lokálne a kúpiť sa dajú bez receptu. Nová tabletka bude po čase jediná, ktorú naordinuje lekár. "Výživové doplnky pôsobia len v tráviacom trakte a znižujú vstrebávanie potravín, kým daný liek okrem tohto mechanizmu tlmí aj pocit hladu," vysvetľuje rozdiel Diana Madarászová z referátu pre komunikáciu Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Nový liek bude viazaný iba na lekársky predpis a bude ho môcť predpisovať iba lekár špecialista. O úhrade lieku je podľa Madarászovej zatiaľ predčasné hovoriť.
"K dispozícii na slovenskom trhu by mal byť až o niekoľko mesiacov, ak Európska komisia vydá rozhodnutie," dodala Madarászová.
Európska lieková agentúra odsúhlasila v Európe distribúciu amerického lieku proti obezite Mysimba, ktorý sa v USA predáva pod názvom Contrave. Výrobcom je spoločnosť Orexigen Therapeutics. Mysimba je kombináciou dvoch účinných látok – naltrexonu, ktorý sa využíva na liečbu závislosti od alkoholu a od opiátov, a bupropiónu, predpisovaného ako antidepresívum a aj proti závislosti od fajčenia.
Tabletku na chudnutie však nebude môcť brať každý pacient. Jej vedľajším účinkom je zvýšenie krvného tlaku a srdcovej frekvencie, preto nesmie byť používaná u pacientov s neliečeným vysokým krvným tlakom. Lekári ju nepredpíšu ani pacientom s poruchou príjmu potravy (bulímia alebo anorexia) a tehotným ženám. Ako najčastejšie nežiaduce účinky lieku sa uvádzajú nevoľnosť, zápcha, bolesti hlavy, vracanie, závraty, nespavosť, sucho v ústach a hnačka. Účinok tabletky bude lekár špecialista kontrolovať. Pokiaľ po troch mesiacoch neschudne pacient minimálne päť percent svojej telesnej váhy, liečbu bude musieť ukončiť.
Gastroenterológ a odborník na výživu Peter Minárik si myslí, že nepôjde o žiadnu "zázračnú" tabletku na chudnutie. Vo všeobecnosti takéto lieky môžu len podporiť úbytok hmotnosti pri správnom manažovaní životného štýlu. "Lieky na chudnutie tlmia nadmernú chuť do jedla a sú určené len na podporu úbytku hmotnosti. Bez úpravy stravy a bez fyzickej aktivity sa dlhodobo nedá dosiahnuť pokles hmotnosti – či už s liekmi, alebo bez nich," povedal Minárik. S podporou tabletiek môže pacient dosiahnuť pokles hmotnosti ešte o 15 percent viac. Ak však pacient schudne aj 50 kilogramov, bez úpravy jedálneho lístka a bez pohybu ich získa späť. Tabletky na chudnutie si podľa neho budú pacienti platiť z vlastného vrecka.
Minárik poukazuje na to, že na Slovensku sa používali dva lieky na chudnutie Reductil a Adipex. Z trhu ich stiahli kvôli nežiaducim účinkom. Rovnako dopadol aj liek Acomplia. "Dôvodom stiahnutia boli výsledky klinických štúdií, ktoré boli vykonávané s dlhodobým používaním a preukázali zvýšené riziko nežiaducich účinkov," pripomenula Madarászová. Išlo o závažné psychické poruchy.
Obezita sa v posledných desaťročiach stáva vážnym lekárskym, psychologickým, sociálnym a ekonomickým problémom. Zapríčiňuje zvýšenie chorobnosti, invalidity a úmrtnosti, zhoršuje kvalitu života. Priame zdravotné náklady spôsobené obezitou v Európe sa podľa Úradu verejného zdravotníctva odhadujú na dve až osem percent celkových zdravotných nákladov, čo je porovnateľné s takými chorobami, ako je rakovina.