Zdroj: pravda.sk; 29/10/2015; ben Pravda
Internetové lekárne musia mať od júla nové logo, podľa ktorého je jasné, že nepredávajú falošné lieky. Spoločné logo zaviedla Európska komisia pre všetky internetové lekárne v štátoch Európskej únie, aby ochránila pacientov. Na Slovensku sa toto opatrenie dotklo viac ako 50 lekární.
"Falšované lieky predstavujú v súčasnej dobe veľkú hrozbu pre verejné zdravie a bezpečnosť pacientov. Najčastejšie sa k nim pacienti dostávajú prostredníctvom rôznych anonymných internetových stránok," uvádza Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).
Pri nákupe liekov z takýchto zdrojov hrozí podľa ŠÚKL, že ľudia dostanú falšované alebo nekvalitné produkty, ktoré neobsahujú to, čo deklarujú. Ich užitie môže viezť k výraznému poškodeniu zdravia pacienta.
Takéto opatrenie podľa prezidenta lekárnickej komory Ondreja Sukeľa vyplynulo zo snahy ochrániť spotrebiteľov pred nakupovaním nelegálnych liekov, ako aj nekvalitných a nebezpečných prípravkov.
"Preto Európska komisia pristúpila na používanie tzv. spoločného loga, ktorým by mali byť označené všetky stránky internetových lekární," povedal Sukeľ s tým, že internetovú lekáreň môže prevádzkovať len kamenná lekáreň, ktorá má povolenie od samosprávneho kraja. Logo získa lekáreň po podpise zmluvy so ŠÚKL.
Nové logo internetových lekární
Autor - www.sukl.sk
Pacient, ktorý si bude chcieť kúpiť lieky prostredníctvom internetovej lekárne, bude mať možnosť overiť si, či nejde o falošnú. Kliknutím na logo bude automaticky presmerovaný na webovú stránku Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, na ktorej sa nachádza zoznam všetkých subjektov oprávnených ponúkať predaj liekov na diaľku. V prípade, že pacient danú lekáreň v zozname nenájde, neodporúča sa mu pokračovať ďalej v nákupe.
Spoločné logo pre internetový výdaj liekov má vo všetkých členských krajinách rovnaký dizajn a technické podrobnosti. Skladá sa z grafického obrazca s vlajkou štátu. Pod logom je uvedený text a kliknutím naň sa dá overiť legálnosť webových stránok v domácom jazyku.
"Štátny ústav pre kontrolu liečiv už v minulosti vydal viacero oznamov, v ktorých vyzýval občanov na obozretnosť pri nákupe liekov cez internet. Pacientom odporúčame, aby si pred nákupom liekov cez internet overili na stránkach ŠÚKL, či sa daná lekáreň nachádza v zozname subjektov vykonávajúcich internetový výdaj," píše sa v stanovisku ústavu. Opätovne vyzýva verejnosť, aby v záujme vlastnej bezpečnosti postupovali pri nákupe liekov cez internet podľa spomínaných odporúčaní.