Zdroj: Pravda; 179/2014; 05/08/2014; s.: 6,7; Zlatica Beňová
Lieky pomôžu jeden zdravotný problém vyriešiť, niekedy však vyvolajú iný. Každý jeden liek totiž môže spôsobiť aj nežiaduce vedľajšie účinky. Najčastejšie zasiahne žalúdok alebo kožu. Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv zdravotníci vlani nahlásili viac ako tisíc podozrení na negatívne účinky liekov. Lekári a lekárnici majú povinnosť hlásiť Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), ak majú podozrenie, že liek vyvolal škodlivú reakciu. Ústav priznáva, že nie všetci to aj robia. Skontrolovať, ktorí zdravotníci sa hláseniam vyhýbajú, však nie je možné.
Podľa ústavu najviac nežiaducich účinkov za vlaňajší rok zaregistrovali zdravotníci pri antibiotikách, za nimi sú onkologické lieky, ďalej lieky na liečbu ťažkých psoriáz, ochorenia obličiek, zápalov kĺbov a kardiovaskulárnych ochorení.
V minulom roku dostal Štátny ústav pre kontrolu liečiv 1 038 hlásení. V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi nedošlo v celkovom počte k výraznej zmene, zvýšil sa však podiel hlásení, ktoré upozorňovali na vážne poškodenie zdravia. "Závažný nežiaduci účinok je taký, ktorý pacientovi spôsobí ujmu na zdraví, ohrozí ho na živote, trvalo poškodí organizmus alebo spôsobí aj smrť. Napríklad ak pacient po užití acylpyrínu začne krvácať do žalúdka či tráviaceho traktu," hovorí prezident Asociácie súkromných lekárov Ladislav Pásztor. Stúpajúci počet týchto hlásení je podľa neho spôsobený tým, že lekári sú čoraz disciplinovanejší a upozorňujú na ne.
Prečo je dôležité upozorňovať na takéto riziká? "Pri uvedení lieku na trh sú známe len najčastejšie vyvolané negatívne reakcie, ktoré boli u pacientov spozorované počas klinických štúdií. S dĺžkou používania rastie počet pacientov užívajúcich liek, následkom čoho narastá aj množstvo informácií týkajúcich sa užívania lieku vrátane vedľajších účinkov," vysvetlila hovorkyňa štátneho ústavu Valéria Pernišová. Ak sa preukáže, že liek môže poškodiť zdravie, ústav prijme opatrenia, najkrajnejším je stiahnutie z trhu.
Skupiny liekov majú svoje spektrum nežiaducich účinkov, ktoré je pre ne charakteristické. Napríklad lieky proti bolesti často vyvolávajú bolesti brucha, lieky na liečbu hypertenzie zase kašeľ, antibiotiká hnačky alebo kožné reakcie. "Nové, veľmi účinné biologické lieky zasahujúce do imunitných mechanizmov môžu zase spôsobiť rôzne infekcie," dodala Pernišová.
"V ambulancii mám asi troch pacientov do týždňa, ktorí prichádzajú s problémami, čo im spôsobili vedľajšie účinky liekov," povedal gastroenterológ Michal Giba z Trebišova. Najviac problémov majú po antireumatikách. V prvom rade podľa neho treba vysadiť liek, ktorý spôsobuje ťažkosti. "Ak sa to nedá, potom predpíšeme ochranné lieky na žalúdok," ukončil gastroenterológ.
Reumatici sú podľa predsedníčky Ligy proti reumatizmu na Slovensku Jany ČernákovejDobšovičovej odkázaní na celoživotnú liečbu a na žalúdok si musia obzvlášť dávať pozor. "Niektorí mávajú veľké problémy, trápia ich napríklad vredové choroby žalúdka. V takom prípade pacienti prechádzajú na iné lieky, napríklad z tabletkovej formy na injekčnú," povedala Černáková–Dobšovičová. Výrobcovia podľa výkonnej riaditeľky Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu Kataríny Slezákovej musia mať
"V ambulancii mám asi troch pacientov do týždňa, ktorí prichádzajú s problémami, čo im spôsobili vedľajšie účinky liekov.
Michal Giba, gastroenterológ z Trebišova
Štatistika nežiaducich účinkov liekov za rok 2013
Skupiny liekov s najväčším počtom hlásení o vedľajších účinkoch
antibiotiká a liečba infekcií 319
liečba onkologických ochorení a imunitného systému 200
lieky na srdce (zníženie krvného tlaku, na podporu srdcovej činnosti) 116
lieky na bolesť, epilepsiu, antidepresíva 91
lieky na krv a krvotvorné orgány (anémia, znižujúce zrážanlivosť krvi) 81
lieky na tráviaci systém (proti vredom, kŕčom, hnačke, na podporu trávenia, liečbu cukrovky) 60
lieky na reumu, zápalových ochorení svalov, kĺbov a kostí 55
lieky na liečbu prieduškovej astmy, alergií, choroby hrdla, kašeľ 31
lieky na liečbu ochorení očí a uší 30
lieky na liečbu gynekologických a urologických ochorení, ochorenia močových ciest, pohlavné hormóny 28
Najčastejšie problémy z nežiaducich účinkov liekov
- kožné problémy a alergie – vyrážky na koži, svrbenie pokožky, opuchy slizníc
- žalúdočné ťažkosti – hnačky, bolesti brucha, kŕče, nevoľnosť, vracanie, zápcha
- únava, nespavosť, bolesť hlavy, závraty
- bolesť svalov a kĺbov, sucho v ústach, vypadávanie vlasov
Najviac hlásení na nežiaduce účinky liekov odborníkmi
Odbornosť počty hlásení
Internisti 159
Dermatológovia 121
Pediatri 99
Diabetológovia 48
Kardiológovia 32
Pneumoftizeológovia 26
Pneumológovia detskí 16
Všeobecní lekári 15
Reumatológovia 12
Psychiatri 9
Farmaceuti 6
Hematológovia 6
Mestá, z ktorých prišlo najviac hlásení
Mesto počet
Bratislava 276
Košice 39
Žilina 37
Považská Bystrica 33
Malacky 30
Rimavská Sobota 20
Nitra 19
Martin 10
Piešťany 10
Vranov nad Topľou 9
Počty hlásení na nežiaduce účinky
Rok počet z toho hlásení závažné než. účinky
2013 1 038 568
2012 966 408
2011 1 030 430