Zdroj: pluska.sk; 26/08/2016; mz
Obrovský hazard s naším zdravím a dokonca životom predstavujú neoverené lieky, ktoré v týchto dňoch vo veľkom ponúka Slovákom nelegálna internetová lekáreň! Ako sme vás informovali včera, pred špinavým kšeftom varujú lekári, lekárnici aj kontrolóri. Kto na tomto biznise zarába?
Túto bratislavskú adresu eseročka uvádza ako svoje sídlo, niekoho by ste tam však nenašli.
Omamné látky aj psychofarmaká, ktoré sa vydávajú jedine na lekársky predpis, ponúka nelegálna lekáreň na stránke www.familyapotheke.com. Podozrivé je už to, že nie je zapísaná v obchodnom registri a nič o nej nevie ani Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).
No to nie je všetko. Firma nielenže predáva cez internet lieky na recept, čo je u nás zakázané, ale navyše ide o lieky, ktoré spôsobujú závislosť. A že tu ide o poriadny balík peňazí, svedčí fakt, že ich ponúka za premrštené ceny!
Kšeftári sa ozvali
Priekupníci z nelegálnej internetovej lekárne sa sami ohlásili našej redakcii, avšak anonymne. Tvrdia, že sú lekárnici, ktorí majú "absolvované vysokoškolské tituly". Kde sa k liekom dostali, z ktorých viaceré sú nedostatkové, to už zamlčali. Fakt je, že ich reálna cena je mnohonásobne nižšia ako tá, za ktorú ju ponúkajú. Napríklad za liek proti depresii s účinnou látkou alprozolam si v 30-tabletovom balení pýtajú nehoráznych 41 eur, kým na recept by ste zaň zaplatili 3,07 eura. Tým, že na liečivá nahadzujú neraz aj tisíc percentné prirážky, si môžu naozaj poriadne nabaliť vrecká. "Je to logické vyústenie situácie na trhu," priznávajú priekupníci na rovinu.
Takto firma láka zúfalých a dôverčivých pacientov.
Magistra: Toto je podozrivé!
Lekárnička Mgr. Blanka Grácová z Bratislavy je presvedčená, že za týmto biznisom musí byť niečo podozrivé. "V bežnej lekárni neexistuje, aby niekto vydal psychofarmaká bez predpisu. Ak je liek viazaný na lekársky predpis, tak sa nesmie vydať bez neho. Takýto obchod je veľmi pofidérny a treba ho čím skôr zastaviť," rozčuľuje sa nad poškodzovaním dobrého mena lekárnikov.
Otázne je tiež, či sú lieky z internetu naozaj bezpečné. V klasickej lekárni sa totiž dostanete k liekom len prostredníctvom registrovaných a kontrolovaných firiem. "Lieky nemôžeme objednávať od hocikoho. Môžu to byť len distribútori, ktorí majú povolenie z Ministerstva zdravotníctva a zo Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv" vysvetľuje magistra Grácová.
Firma využíva slabiny trhu
"My našich pacientov nenútime obchádzať štandardné postupy – doktorov, predpisy, kamenné lekárne. Naša služba slúži ako doplnenie diery na trhu, ktorá tu pretrváva už niekoľko rokov a ŠÚKL, MZ SR a ďalšie úrady s tým nič nerobia," tvrdí pochybná firma.
S tým však magistra rozhodne nesúhlasí. Pripomína, že najmä ak ide o lieky, pri ktorých vzniká závislosť, je potrebný dozor lekára nad pacientom. "V špeciálnom režime sú práve psychofarmaká, omamné a psychotropné látky. Evidujú sa iným spôsobom. Každý jeden kus je zaznamenaný do opiátovej knihy, každý jeden recept, ktorý príde, je tam tiež zaznamenaný, čiže vieme presne o všetkom, čo nám do lekárne príde aj odíde," zdôrazňuje Blanka Grácová.
Štátny ústav pre kontrolu liečiv už na náš podnet postúpil vec polícii. "V zmysle zákona o liekoch môže totiž realizovať internetový výdaj iba držiteľ povolenia na poskytovanie lekárenskej starostlivosti vo verejnej lekárni alebo vo výdajni zdravotníckych pomôcok (ide o tzv. kamenné prevádzky), ktorý si zároveň musí splniť oznamovaciu povinnosť voči ŠÚKL a informovať ho o spustení internetového výdaja," objasňuje hovorkyňa ústavu Diana Madarászová.
Tejto lekárni by ste nemali veriť aj z ďalšieho dôvodu. "Predmetom internetového výdaja v zmysle platných právnych predpisov môžu byť len lieky registrované na Slovensku, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis, alebo zdravotnícke pomôcky, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky poukaz," potvrdil ŠÚKL, ktorý všetkých varuje: "Pri nákupe liekov z neoverených zdrojov hrozí dodanie ilegálnych alebo falšovaných liekov, ktoré nemusia spĺňať požadované parametre na kvalitu, bezpečnosť a účinnosť. Naopak, môžu obsahovať škodlivé látky, ktoré môžu vážne ohroziť zdravie pacienta, prípadne spôsobiť až jeho smrť!"