Zdroj: dia.hnonline.sk; 20/04/2015; (dia)
Štatistky Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) ukazujú, že farmaceutické firmy u nás najčastejšie skúšajú lieky na cukrovku druhého typu, kardiologické a neurologické ochorenia, astmu, chronickú obštrukčnú chorobu pľúc či depresie. Slováci sa zapájajú aj do štúdií k novým liekom na depresie, ulceróznu kolitídu, karcinóm prostaty, reumatoidnú artritídu, kožné ochorenia, karcinóm pľúc a Crohnovu chorobu.
Klinické skúšanie
Ako uviedla TASR, v SR prebiehajú najčastejšie štúdie, ktoré trvajú približne dva roky. Vek účastníkov pre klinické skúšania nie je obmedzený. U detí sa podľa dát originálnych výrobcov liekov skúša prevažne účinok vakcín, ale aj lieky na hypertenziu, astmu, kožné ochorenia či na zriedkavé ochorenia ako cystická fibróza alebo skleróza multiplex.
Účinnosť a bezpečnosť
"Pre vývoj nového lieku a poznanie jeho prínosov a rizík pri liečbe alebo prevencii ochorení je dôležité potvrdenie účinnosti a relatívnej bezpečnosti klinickým výskumom na chorých pacientoch alebo zdravých dobrovoľníkoch," vysvetľuje ŠÚKL. Zoznam prebiehajúcich štúdií zverejňuje ústav aj na svojom webe, záujemcovia si tak môžu nájsť informácie o testovaní nových liekov.
Klinické skúšanie liekov, pri ktorom sa ich účinky testujú na ľuďoch, má štyri fázy. V prvej sa testuje znášanlivosť lieku u zdravých ľudí, druhá sa zameriava na chorých pacientov, pričom sa overuje bezpečnosť a účinnosť s cieľom stanoviť vhodnú dávku. Následne sa liek testuje v tretej fáze na väčšom počte ľudí, aby sa zozbieralo čo najviac dôkazov o jeho bezpečnosti a účinnosti. Ďalšie skúmanie prebieha po uvedení do praxe.
Vývoj nového lieku trvá okolo desať až 13 rokov a stojí približne miliardu eur.