Zdroj: Korzár; 256/2012; 01/10/2012; s.: 5; EVA ŠOLTÍSOVÁ
Priestory lekární začínajú zapĺňať staré lieky, ktoré nosia pacienti zo svojich domácností. Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL), ktorý zabezpečuje odvoz preexspirovaných liekov, ich pre nedostatok finančných prostriedkov pozastavil.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Nespotrebované alebo preexspirované lieky nosia pacienti do lekární, kde končia uskladnené v kontajneroch. ŠÚKL pristúpil k dočasnému obmedzeniu zberu, a tak sa odpad v lekárňach začína hromadiť.
Lieky bez obalov
"Lieky od pacientov musia byť uskladnené v karanténnych podmienkach. Situácia síce nie je dramatická, ale z úsporných priestorových dôvodov už musíme donesené lieky vyberať z papierových krabičiek. Očakávame, že sa tento problém čím skôr vyrieši. V opačnom prípade budú lekárne zahltené odpadom, ktorý nemôže skončiť v bežnom komunálnom odpade," vyjadril sa majiteľ lekárne v Spišskej Novej Vsi Ján Valjan. Podobnú situáciu zažívajú aj ďalšie lekárne. "Ľudí upozorňujeme, aby vrátené lieky vyberali z papierových obalov. Šetríme si tak miesto v prevádzke," informovala lekárnička Kamila Nováková.
Nedostatok peňazí
Zber a preprava nespotrebovaných liekov z lekární sa vykonáva dvakrát ročne. Druhý zber sa zatiaľ neuskutočnil. "Štátnemu ústavu nepostačujú finančné prostriedky na úhradu nákladov spojených s likvidáciou nespotrebovaných liekov v rámci pridelených rozpočtových prostriedkov. Ministerstvo zdravotníctva sme už niekoľkokrát požiadali o zvýšenie rozpočtu," informovala Janka Rajnohová zo ŠÚKL.
Stručná odpoveď
"V dôsledku rôznych opatrení sa nám podarilo síce vlani zastaviť nárast odpadu, napriek tomu sa v tomto roku očakáva objem okolo 86 ton. Štátny ústav pre tento rok potrebuje na likvidáciu exspirovaných liekov až 430 000 eur. V kase má však len necelých 190 000 eur," doplnila J. Rajnohová. Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková reagovala stručne: "Hľadáme finančné možnosti na riešenie tohto problému."