Zdroj: Markíza, 17:00; Prvé Televízne noviny; 22/10/2013; Dušan Tokarčík
Patrik Švajda, moderátor: "Keď sme chorí, siahneme po všetkom, čo nás uzdraví. Voľnopredajné lieky, homeopatiká, výživové doplnky dostať v lekárňach. Je však užívanie týchto prípravkov naozaj zdravé?"
Etela Janeková, internistka: "Najväčšiu zodpovednosť nesie sám pacient za svoje zdravie."
Dušan Tokarčík, redaktor: "Je to pravda. Ale ako si vybrať z množstva voľnopredajných liečiv tak, aby sme nepoškodili sami sebe?"
Etela Janeková, internistka: "Vždy sa treba držať toho, že aj keď je ten voľnopredajný, je to liek, ten má príbalový leták a treba presne držať pokyny."
Dušan Tokarčík, redaktor: "Rovnako oznámte svojmu lekárovi, že homeopatikum alebo výživový doplnok užívate."
Etela Janeková, internistka: "Lebo niekedy všetky ťažkosti vychádzajú z užívania voľnopredajného lieku alebo voľnopredajného výživového doplnku."
Dušan Tokarčík, redaktor: "Napríklad preparáty na rast svalov. Mnohí to preženú a potom sa nestíhajú čudovať, čo sa deje s ich organizmom. Lieky na recept navyše prechádzajú dôslednejšou štátnou kontrolou."
Valéria Pernišová, Štátny ústav pre kontrolu liečiv: "Hlavný rozdiel medzi liekom a výživovým doplnkom spočíva v garancii účinnosti. Kým pri lieku je potrebné vykonať klinické štúdiá, ktoré potvrdia daný účinnosť lieku, na výživové doplnky takéto prísne kritériá kladené nie sú."