Zdroj: Spišskonovoveský Korzár; 227/2012; 02/10/2012; s.: 2; EVA ŠOLTÍSOVÁ
Pacienti liekmi plytvajú. Potvrdzujú to údaje Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv aj samotní lekárnici.
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. V metropole Spiša je 24 lekární. Lekárnici zhodne tvrdia, že pacienti nakupujú zbytočne veľa liekov.
Nešetrí sa
Tento názor zastáva aj predseda regionálnej Slovenskej lekárnickej komory Ján Valjan. "Farmaceutický priemysel ponúka rôzne zľavy a bonifikácie, čím sa efekt doplatkov za lieky vytráca. Nešetrí sa," tvrdí J. Valjan. Jeho slová potvrdzujú aj ďalší oslovení lekárnici. "Stáva sa, že pacienti si nechajú predpísať viacero balení, a potom zistia, že im nerobia dobre. Chcú ich vrátiť, čo samozrejme nie je možné. Častými prípadmi sú väčšie množstvá liekov pre starých ľudí, ktorí sa najradšej zásobujú dopredu," potvrdzuje lekárnička Elena Wetterová.
Staré lieky do lekární
Preexspirované a nespotrebované lieky prostredníctvom zberných služieb v lekárňach končia v kontajneroch. Najčastejšie nosia lieky pozostalí po pacientoch a tí, ktorí ich z domácich lekárničiek povyberali už po záruke. "Lieky sa nemôžu vyhadzovať na bežné skládky odpadu, pretože by dochádzalo k znečisteniu pôdy a spodných vôd dôsledkom uvoľnenia látok do pôdy," dodáva J. Valjan.
Lieky po babičke
Mnohí Novovešťania využívajú zbernú službu na staré lieky. "Našťastie lieky neužívam, takže sa mi doma nič nekopí. Zbernú službu som využila len raz, keď sme odniesli lieky po mojej babičke. Bolo toho dosť," spomína Jana Tauberová. Františka Kolesárová má doma dve deti, a tak občas pretriedi lekárničku. "Počas choroby musia moje ratolesti lieky dobrať. Skôr odnesiem do lekárne fľaštičky so sirupmi proti teplote alebo bolesti," hovorí F. Kolesárová.
Objem každoročne narastá
Objem odpadu liekov každoročne narastá. Podľa informácií Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) zo 61 ton v roku 2006 sa vyšplhal na 98 ton v roku 2010. Vlani narástol odpad na takmer 85 ton, tohto roku sa predpokladá nárast o ďalšiu tonu. "Pre zníženie objemu odpadu vyzývame občanov, aby do lekární odovzdávali lieky iba vo vnútornom obale. Medzi tento odpad nepatria nespotrebované vitamíny, doplnky stravy, kozmetické prípravky a odpad zo zdravotníckych pomôcok," prízvukuje Janka Rajnohová zo ŠÚKL.