Zdroj: Slovenka; 44/2014; 04/11/2014; s.: 58,59; MILICA ŠARMÍROVÁ
Ružové pilulky na bolesti hlavy, tabletky na utíšenie zápalu hrdla, antipyretiká na zníženie horúčky, sedatíva na pokojný spánok... Bez liekov na rôzne ochorenia si nevieme predstaviť každodenný život. Lieky však okrem toho, že liečia, majú aj nežiaduce účinky. Navzájom tiež reagujú, čo môže na pacienta pôsobiť nepriaznivo. Čo môžeme urobiť pre bezpečné užívanie liekov? Na otázky Slovenky odpovedá MUDr. Michal Prokeš, ktorý je aj spoluautorom príručky o vzájomnom pôsobení liekov.
Pozorný pacient si číta aj príbalový leták, ktorý je vložený do každej škatuľky s liekom. Nie každý si však dá tú námahu a pozorne si preštuduje základnú informáciu o lieku, na čo je určený, o jeho nežiaducich účinkoch, o tom, ako môže reagovať s inými liekmi...
Príbalovému letáku by mal venovať pozornosť každý pacient, ktorému nie je ľahostajné jeho zdravie. Ak má liek závažné nežiaduce účinky a môže navzájom reagovať s inými liekmi, je to uvedené v letáku. Keď pacient niečomu nerozumie, nesmie sa obávať opýtať sa svojho lekára alebo lekárnika. Doba, keď pacientovi stačila informácia, že má liek brať napríklad trikrát denne, je už dávno preč. Pacient by mal dôverovať liekom, ktoré užíva, a dôvera bez primeraných vedomostí je veľmi krehká.
Môže sa stať, že niektorý liek má aj tzv. pozitívnu interakciu, to znamená, že práve v kombinácii s iným liekom zlepšuje efekt a výsledok liečby?
Určite áno. Napríklad stredne vysoký krvný tlak môžeme liečiť buď vysokými dávkami jedného lieku alebo nízkymi dávkami dvoch liekov, ktorých účinky sa vzájomne zosilňujú. Vysoké dávky bývajú častejšie spojené s nežiaducimi účinkami, ale kombinácia dvoch liekov môže zvýšiť ich priaznivé účinky bez toho, aby sa zvyšovali tie nežiaduce. Chcel by som upozorniť na to, že niekedy pacient omylom berie dva lieky, ktoré majú síce iný názov, ale obsahujú tú istú účinnú látku alebo látku s podobným účinkom. Potom ho ohrozuje predávkovanie. Z našej praxe poznáme prípad, keď pacient bral až štyri lieky na znižovanie cholesterolu, čo vôbec nebolo dobré.
Čo by mal robiť pacient, rodičia detí alebo aj blízki, ktorí sa starajú o seniorov vo svojej rodine, aby sa vyhli nežiaducim účinkom piluliek, resp. ich nevhodným interakciám?
Predovšetkým si treba preštudovať príbalový leták naozaj všetkých liekov, ktoré chorý berie. K lekárovi je potrebné nosiť zo znam liekov, ktoré pacient aktuálne užíva, vrátane tých, čo si sám kúpil v lekárni, pretože aj tie môžu vyvolávať interakcie. Tento zoznam medikamentov by mal ukázať on alebo ten, kto mu vyberá lieky, aj v lekárni pri výbere liekov. V prípade, že sa pacient necíti dobre a má pocit, že mu niektorý liek škodí, tak sa treba poradiť predovšetkým so svojím ošetrujúcim lekárom.
Prieskumy prezradili, že ľudia so srdcovocievnymi ochoreniami užívajú dlhodobo šesť i viac liekov. A to nielen na vysoký tlak, cholesterol, ale aj na iné ochorenia. Ktorí pacienti najčastejšie trpia vedľajšími účinkami počas liečby?
Skutočnosť, že pacient berie viac liekov, nemusí byť zlá. Mal by však poznať svoje lieky a ich možné nepriaznivé účinky a tiež, ako sa s nimi vyrovnať. Nežiaducimi účinkami trpia pacienti s onkologickými ochoreniami, keď je v rámci chemoterapie potrebné počas určitého času podávať vysoké dávky liekov. Vtedy zvyčajne nastáva celý rad vedľajších účinkov liečby, ako sú napr. zvracanie, hnačky, nechutenstvo, vypadávanie vlasov a ďalšie.
V rámci praxe a prieskumov ste zaznamenali rôzne vzájomné reakcie liekov. Ktoré boli najčastejšie?
Liekové interakcie sa v zásade prejavujú troma spôsobmi. Po prvé, vedľajšie účinky, ktoré sú charakteristické pre daný liek, sa môžu liekovou interakciou zvyšovať. Jeden príklad za všetky ak budeme kombinovať dve účinné látky v liekoch s tlmiacim účinkom, potom sa predpokladá ešte väčší útlm psychiky, spavosť a útlm dychu. Nebezpečná je napríklad kombinácia liekov na upokojenie alebo na depresiu s alkoholom. Znižuje sa pacientova pozornosť, často bez toho, aby si to uvedomil. Veľmi nebezpečné je sadnúť si za volant v takomto stave. Po druhé, jeden liek niekedy znižuje účinok druhého lieku. Niektoré liečivá znižujú účinok liekov na krvný tlak, iné zasa účinok antibiotík. A nakoniec môže nastať iný vedľajší účinok - napríklad kŕče, chvenie horných končatín, poruchy srdcového rytmu.
Stáva sa, že potraviny a výživové doplnky ovplyvňujú účinky liekov?
Asi najviac reakcií spôsobuje grapefruitová šťava tým, že brzdí vylučovanie niektorých liekov z organizmu. Lieky sa potom hromadia, čo môže pacientovi uškodiť. Ľubovník bodkovaný, naopak, urýchľuje ,,odbúravanie" liekov a ich vylučovanie, čo následne môže znížiť ich účinnosť. Týka sa to aj antikoncepcie. Mlieko znižuje vstrebávanie niektorých antibiotík, napríklad zo skupiny tetracyklínov, preto by sa mali podávať s odstupom niekoľkých hodín od konzumácie mliečnych výrobkov.
Ako k liečbe pacienta, ktorý berie veľa liekov, pristupujú lekári?
Snahou zdravotníkov je čo najmenšie poškodenie pacienta liekmi a ich vzájomnými účinkami. Existuje obranná stratégia pred liekovým poškodením. Patria sem vedomosti lekára, kontrola predpisovania cez počítač, kontrola lekárnikom a samozrejme aj pacientom. Lekári sa informácie dozvedia najmä z dokumentu Súhrn údajov o prípravku, čo je vlastne príbalový leták pre zdravotníckych profesionálov. Ľahšie to majú lekári-špecialisti, napríklad internisti, kardiológovia, kožní lekári a pod., ktorí v praxi predpisujú len určitý okruh liekov a ich interakcie si zapamätajú. Horšie na tom sú všeobecní lekári, ktorí ošetrujú pacientov s rôznymi ochoreniami a títo musia užívať rôzne liekové skupiny. V súčasnosti poznáme veľké množstvo liekových interakcií. To sa samozrejme nedá zapamätať, preto existujú počítačové programy, ktoré lekára na túto skutočnosť upozornia. Veľmi dôležitá je úloha lekárnika, ktorý tiež môže odhaliť prípadné nežiaduce účinky alebo opakované zvýšené dávky v terapii pacienta. Niektoré zdravotné poisťovne v Česku a na Slovensku v rámci informatizácie upozorňujú lekárov na možné interakcie liekov. A nakoniec, aj náš organizmus je vybavený vyrovnávajúcimi mechanizmami, ktoré nežiaduce účinky a kombinácie liekov vedia znížiť