Zdroj: cas.sk; 25/11/2014; Blesk.cz, Casprezeny.sk
Ľudia žijú v domnení, že čím viac liekov proti bolesti si vezmú, tým rýchlejšie zaberú a bolesť vymizne. Lenže je to celkom inak.
Čím viac liekov budem jesť, tým lepšie. Lenže ono to práve nie je vôbec pravda. Čím viac, tým horšie. Neopiodné lieky proti bolesti totiž majú takzvaný stropový efekt. To znamená, že aj keby sme prehltli celú krabičku tabletiek, od bolesti nám to neuľaví ani o chlp.
Namiesto liečivých účinkov vedľajšie
Ibalgin má stropový efekt, takže viac, ako je odporúčaná dávka, vám od bolesti nepomôže. Ak sa budeme baviť o ibuproféne, po ktorom siahame najčastejšie, jeho stropové množstvo je 400 mg. Viac tabletiek odrazu si tak môžeme vziať len vo chvíli, keď liek obsahuje nižšie množstvo liečiva a ich súčet potom nepresiahne maximálnu dávku.
V prípade, keď do seba budeme sypať analgetiká na kvantá, k ničomu nám to nebude. Skôr naopak. "V danej chvíli sa obsadia všetky receptory, takže keď to s liekmi proti bolesti preženieme, účinky už nie sú liečivé, ale vedľajšie. Tie pôsobia hlavne na našu tráviacu sústavu," uvádza magistra Jána Mrkvová.
Pravidelné zobanie liekov na bolesť veľmi zaťažuje ľudský organizmus. V jednej malej pilulke sa totiž skrýva hotový chemický koktail. Okrem vyššie spomenutých vedľajších účinkv na naše zažívanie môže mať aj fatálnejšie následky. Podľa výskumov môže pravidelné užívanie viesť k pažerákovým, žalúdočným a črevným vredom, potom poškodeniu pečene, obličiek, vzniku alebo zhoršeniu srdcovej nedostatočnosti. Ak sa však z nejakého zdravotného dôvodu nemôžete bez analgetika vydržať, nechajte si od lekára predpísať nejaké slabé opiáty na jej kontrolu.
Hlavne nekombinovať!
"Neodporúča sa lieky s obsahom ibuprofénu, medzi ktoré patrí najznámejší Ibalgin, kombinovať s inými liekmi. Snáď len s paracetamolom, ale nikdy ich neprehĺtajte dohromady. Človek by mal mať medzi podaním týchto látok aspoň štyri hodiny pauzu," upozorňuje magistra. V najhoršom možno teda siahnuť napríklad po paralene alebo Panadole (majú rovnaké zloženie - len iné názvy). S čím však nikdy nekombinovať, sú ďalšie takzvané nesteroidné antiflogistiká, ktoré tlmia horúčku, zápaly a bolesť. Obsahujú liečiva ako naproxén, diclofenax. Tieto účinné látky nájdete v liekoch Nalgesin, Voltaren, alebo diclofenac.
Ibalgin by sa nemal kombinovať s inými liekmi obsahujúcimi rovnaké liečivo.
Ideálne by sme sa však mali odnaučiť siahať po lieku na bolesť vo chvíli, keď nás len ľahko pichne v chrbte. Absolútne tabu by malo byť napríklad užívanie týchto liekov na opicu. Síce tým uľahčíme hlave, ale žalúdok vám príliš nepoďakuje.
Pri silných bolestiach napríklad zuba alebo chrbta, musíte vždy začať pátrať po príčine. Ibuprofén vám totiž boľavý zub nevylieči, len potlačia bolesť. Zápal sa ďalej šíri a vy sa vŕtaniu aj tak nevyhnete. Práve bolesti zubov sú častým prípadom, kedy zúfalí jedinci dokážu zhltnúť až desať liekov za noc. To už si nekoledujete len o bolesť žalúdka, ale o celkové zlyhanie organizmu, najmä potom pečene. To môže skončiť až smrťou. A nejde o výnimočné prípady.