Zdroj: pluska.sk; 11/08/2015; Plus JEDEN DEŇ/vm
Dajte si pozor, ak v týchto letných horúčavách musíte užívať určité skupiny liekov. Spojenie slnečné lúče a medikamenty môže v niektorých prípadoch vyvolať bolestivé alergické reakcie na koži. O ktoré lieky ide?
"Ja by som chcela upozorniť hlavne na antibiotiká. So slnkom sa "neznášajú" takmer všetky. Potom antiflogistiká, čo sú lieky s protizápalovým účinkom, a onkologické lieky," vraví magistra Valéria Višňaská z lekárne v bratislavskej Petržalke.
Spomínané antiflogistiká sa najčastejšie predpisujú pacientom so zápalovými a degeneratívnymi chorobami pohybového aparátu. Podľa lekárničky tu zvlášť treba upozorniť na protizápalové lieky s obsahom ketoprofénu.
Ide o masti, gély, náplasti, ktoré sa používajú lokálne na telo. Používajú sa pri liečbe poranení, zápalov šliach, osteoartrózy malých kĺbov, akútnej bolesti chrbtice a pri zápale žíl.
"V minulosti sme tu mali veľa prípadov, keď ľudia mali z UV žiarenia nežiaduce účinky. Nepočúvli totiž našu radu, že nemajú ísť na slnko," vysvetľuje magistra. "Lieky s účinnou látkou ketoprofén sa však dali na predpis a odvtedy je to lepšie," vraví lekárnička.
Doktorka Denisa Mészarosová z psychiatrickej ambulancie v Bratislave upozorňuje, že medzi tieto lieky patria aj prípravky predpisované pri psychických ochoreniach: "Sú to niektoré antipsychotiká, antidepresíva a aj prírodný liek ľubovník bodkovaný."
O ktoré konkrétne lieky ide, sa pacient dozvie z príbalového letáka. V niektorých prípadoch môžu byť rizikové aj bežné lieky, čo užívajú pacienti na vysoký tlak, vysoký choletserol. Odborníci to však pri týchto typoch liekov až tak čierne nevidia.
"Pri liekoch na tlak, na vysoký cholesterol veľké riziko fotoalergickej reakcie nie je. Nie je až také veľké ako napríklad pri antibiotikách," vysvetľuje profesor Daniel Pella, prezident Slovenskej asociácie aterosklerózy a lekár Univerzitnej nemocnice Košice.
Podľa neho je to o tom, ako zareaguje konkrétny človek - jedinec. "U citlivých ľudí spojenie slnko a lieky na tlak a cholesterol môže vyvolať fotoreakciu na koži. Ide však len o určitú obmedzenú skupinu pacientov," dodáva profesor.
Veľké varovanie však platí o lieku, čo sa predpisuje na srdce. "Ak pacient berie lieky s účinnou látkou amiodarón, ktoré sa predpisujú na úpravu srdcového rytmu, tak neodporúčam, aby sa opaľovali. Tieto látky totiž prenikajú hlboko do tkaniva," povedal nám kardiológ Gabriel Kamenský z Bratislavy.
"Niekomu stačí aj málo slnka a môže dôjsť k nepredvídanej kožnej reakcii. Až k ťažkým ekzémom," dodal kardiológ.
Čo je to fotoalergia
Fotoalergická reakcia sa začína nenápadne. Postihnutý najprv cíti akési mravčenie, svrbenie na postihnutom mieste. Potom sa objaví sčervenanie kože, ktoré môže prejsť až do opuchu.
Niekedy sa môže objaviť aj horúčka. Ak je reakcia veľmi silná, vznikajú na koži až pľuzgiere a popáleniny a dokonca až ekzémy.
Rizikové lieky
Môžu vyvolať fotoalergickú reakciu na koži:
antibiotiká, napríklad tetracyklíny, doxycyklíny, ibuprofen, ketoprofen, naproxen, sulfonamidy,ciprofloxacin, ofloxacin, levofloxacin, trimethoprim, griseofulvin
antiflogistiká, lieky s protizápalovým účinkom - ibuprofen, ketoprofen, naproxen,
onkologické lieky
antipsychotiká, lieky, čo potláčajú bludy, halucinácie
antidepresíva
antihistamiká - používajú sa na liečbu alergií: bisulepín
diuretiká, teda lieky s močopudným účinkom
lieky na tlak: napr. kalciové blokátory
lieky na cukrovku a vysoký cholesterol
na srdce: amiodarón
rastlinné prípravky: ľubovník bodkovaný
Potrebujete lieky, no neviete sa zorientovať v rôznorodej cenovej ponuke? Pomôže vám portál Výhodné lieky.