Zdroj: Bedeker Zdravia; 06/2012; 17/12/2012; s.: 20; PharmDr. Andrea Gažová, PhD.)
PharmDr. Andrea Gažová, PhD. Ústav farmakológie a klinickej farmakológie LF UK
Určenie správnej diagnózy a vybratie správnej skupiny liečiv alebo liečiva, ktorým sa má pacient liečiť, je len prvým krokom k úspešnej terapii. Po vybraní terapie záleží na pacientovi, ako sa s liečbou vyrovná. Ochota podrobiť sa liečbe je druhý a veľmi dôležitý krok k úspešnému liečeniu či vyliečeniu pacienta. Niekedy pacient vedome nespolupracuje s lekárom a liečbou, pretože mu je po liečbe nevoľno. Pred začatím liečby by sa mal informovať, ako a kedy sa majú správne užívať lieky.
Časový úsek
Je dôležité vedieť, kedy treba dané lieky užívať. Presnejšie, kedy a v akom časovom úseku dňa si má pacient lieky vziať. Pri antibiotikách je dôležité dodržiavať časové odstupy od jednotlivých dávok, aby sa udržala stále hladina antibiotika v organizme. Lieky na liečbu vysokého krvného tlaku, ktoré zvyšujú vylučovanie tekutín z organizmu, sa musia užívať v ranných hodinách. Pri večernom užívaní by mohli spôsobiť nočné nutkanie na močenie. Lieky na zlepšenie pamäte sa musia užívať ráno a najneskôr na obed. Užívanie v poobedňajších či večerných hodinách by mohlo spôsobiť nespavosť. Nespavosť môžu vyvolať aj lieky na odstránenie opuchov nosných dutín. Niektoré druhy liekov proti alergiám by mohli naopak spôsobiť spavosť či zníženie pozornosti. Z toho dôvodu sa odporúča užívať lieky na alergiu večer alebo na noc.
Čo je dobré vedieť
Okrem časového údaja, kedy sa majú lieky užívať, je dôležité vedieť, aj ako lieky užívať. Pri niektorých skupinách je kvôli absorbcii dôležité, aby pacient užil liek nalačno. Napríklad, nalačno sa užívajú lieky na zmiernenie osteoporózy a pacientka si nesmie hodinu po nich ľahnúť, iba sedieť alebo chodiť. Pri protizápalových liekoch je zasa dôležité užívať ich po jedle. Nalačno by mohli dráždiť sliznicu žalúdka a prispieť k vytvoreniu vredu. Lieky na zníženie kyslosti žalúdočnej kyseliny sa užívajú nalačno, polhodiny pred jedlom. Nalačno a pred jedlom sa užívajú aj lieky na zlepšenie pohybu čriev - peristaltiky.
Častým problémom pri užívaní tabliet je ich veľkosť. Pacient by mal lekárovi oznámiť, ak má problém s prehĺtaním tabliet či kapsúl rôznych veľkostí. V mnohých prípadoch sa dajú formy liekov zameniť. Nie je vhodné tablety rozhrýzať, lámať alebo poliť. Obal kapsúl má zasa v mnohých prípadoch ochrannú funkciu pred žalúdočnou kyselinou. Tableta s postupným uvoľňovaním bez deliacej ryhy sa nesmie ani poliť a ani štvrtiť.
Pri užívaní viacerých liekoch je vhodné poradiť sa s lekárnikom, ktoré lieky užívať kedy a ako. Lekárnik - farmaceut môže pacientovi vypracovať plán, ako a kedy užívať lieky, aby sa predišlo komplikáciám pri zlom či nevhodnom užívaní. Ak má pacient problém s užívaním liekov, je najvhodnejšie o probléme informovať lekárnika, ktorý zistí či pacient lieky užíva správne. Ak pacient neužíva lieky správne, treba o probléme informovať aj lekára, ktorý môže podľa potreby lieky zmeniť. Nie je rozumné prestať lieky užívať a s nikým sa neporadiť.