Zdroj: aktuality.sk; 04/04/2015; Silvia Majerová
Či už niekto oslavuje Veľkú noc ako cirkevný sviatok, alebo si len užíva pár dní voľna, popíjaniu alkoholu sa asi nevyhne v najbližších dňoch nikto. Voľný čas prežívame v kruhu rodiny, stretávame sa s priateľmi a to sú momenty, ktoré sa v našej spoločnosti jednoducho spájajú s pitím.
Treba si však dávať pozor na to, aby sme alkohol nekombinovali s liekmi. Či už ich užívame pravidelne, alebo sme si dali tabletku od bolesti, zvyšujeme tým riziko ďalších zdravotných komplikácií.
Kombinácia liekov a alkoholu je nebezpečná
Štátny ústav pre kontrolu liečiv pri užívaní akýchkoľvek liekov neodporúča požívať alkohol. Je to najistejší spôsob, ako sa vyhnúť ďalším komplikáciám.
Ak však máte na alkohol chuť, pri dlhodobom užívaní liekov by ste sa mali poradiť so svojím lekárom. "Je však veľa liekov, ktoré nemajú interakcie s alkoholom. Treba si však prečítať príbalový leták," hovorí Ľubomír Okruhlica, lekár a riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí. Určite sa alkoholu vyhnite
Ak užívate psychofarmaká - lieky na ukľudnenie, antidepresíva, lieky na spanie či úzkosť, zbystrite. V kombinácii s alkoholom sú veľmi nebezpečné. "Určite by sa s alkoholom nemali kombinovať ani lieky na cukrovku, štítnu žľazu, srdce. Môže sa totiž znížiť účinnosť terapie a chorý by sa mohol intoxikovať," dodáva Okruhlica.
Alkohol je sám o sebe analgetikum, preto sa mu vyhnite aj pri užití tabletiek od bolesti. Pohárik si však môžete pokojne vypiť ak užívate napríklad vitamíny, alebo antikoncepčné tabletky. V rozumnej miere neuškodí.
Koľko môže týždenne vypiť zdravý človek?
Podľa Ľubomíra Okruhlicu sú to dve jednotky alkoholu týždenne. Dopriať si teda môžete dvakrát dve deci vína, dve veľké pivá alebo deci tvrdého alkoholu dvakrát za sedem dní.